img20201014 95

W październiku br. mija 75 lat od momentu kiedy to miasto Świnoujście zostało przekazane polskim władzom i kiedy to utworzono tu tymczasową polską administrację.

Z tej okazji w Muzeum Rybołówstwa Morskiego prezentowana jest wystawa „75 lat Świnoujścia pod rządami polskiej administracji”. Jest to opowieść o mieście i jego mieszkańcach.

Ekspozycja składa się z około 70 fotografii przedstawiających miasto na przestrzeni tych trzech ćwierćwieczy. Zdjęcia przybliżają różne wydarzenia z tego okresu a także to jak zmieniała się miejska architektura, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców, jaka moda panowała na ulicach miasta. Uzupełnieniem ekspozycji są dokumenty, wydawnictwa prasowe, pierwsze pieczęcie, spis pierwszych mieszkańców.

Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum oraz z archiwum dr Józefa Plucińskiego. Autorem znacznej części zdjęć jest Andrzej Ryfczyński.