75 lat Świnoujścia
W październiku 2020 minęło 75 lat od momentu kiedy to miasto Świnoujście zostało przekazane polskim władzom i kiedy to utworzono tu tymczasową polską administrację.
Z tej okazji w Muzeum Rybołówstwa Morskiego prezentowana jest wystawa „75 lat Świnoujścia pod rządami polskiej administracji”. Jest to opowieść o mieście i jego mieszkańcach.
Ekspozycja składa się z około 70 fotografii przedstawiających miasto na przestrzeni tych trzech ćwierćwieczy. Zdjęcia przybliżają różne wydarzenia z tego okresu a także to jak zmieniała się miejska architektura, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców, jaka moda panowała na ulicach miasta. Uzupełnieniem ekspozycji są dokumenty, wydawnictwa prasowe, pierwsze pieczęcie, spis pierwszych mieszkańców.
Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum oraz z archiwum dr Józefa Plucińskiego. Autorem znacznej części zdjęć jest Andrzej Ryfczyński.
Herb i widoki Świnoujścia na ceramice
Fauna mórz i oceanów
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu składa się z trzech części obrazujących różnorodność gatunków zwierząt morskich zamieszkujących słone bądź słonawe wody trzech stref klimatycznych.
Świat żywej rafy koralowej
Złoto Bałtyku - wystawa bursztynu
Rybołówstwo dalekomorskie
Na wystawie prezentowane są modele statków rybackich, które były eksploatowane przez Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra” w Świnoujściu. Modele zostały wykonane przez modelarnię stoczniową. Wśród eksponatów znalazły się lugrotrawlery, trawlery zamrażalnie i trawlery przetwórnie.
Uzupełnieniem ekspozycji są modele statków chłodnicowców należące do P. P. U. R. M „Transocean” a także modele kutrów rybackich.
Modele żaglowców
Wystawa zawiera zbiór starannie i szczegółowo odwzorowanych różnych modeli żaglowców. Zainteresuje każdego miłośnika historii żeglugi oraz modelarstwa.
Przyrządy nawigacyjne
Wystawa zawiera zbiór różnych instrumentów i pomocy nawigacyjnych (mapy, kompasy itp) wykorzystywanych przy kierowaniu statkami na morzu.
Dawne narzędzia połowowe
Celem wystawy etnograficznej jest pokazanie rybołówstwa w rozwoju. Rybołówstwo jest jednym z najstarszych zajęć człowieka. Na wyspie Wolin i w okolicy odgrywało poważną rolę gospodarczą, a ludność zajmująca się połowem stanowiła znaczny procent mieszkańców tutejszych terenów.
Urozmaicone obszary wodne: rzeki, jeziora, zalew, morze i wielowiekowe tradycje rybackie wykształciły dużą różnorodność narzędzi oraz zróżnicowane techniki połowów, których reliktowe formy prezentujemy na wystawie.
Historia miasta Świnoujście