75 lat Świnoujścia

 

W październiku 2020 minęło 75 lat od momentu kiedy to miasto Świnoujście zostało przekazane polskim władzom i kiedy to utworzono tu tymczasową polską administrację.

Z tej okazji w Muzeum Rybołówstwa Morskiego prezentowana jest wystawa „75 lat Świnoujścia pod rządami polskiej administracji”. Jest to opowieść o mieście i jego mieszkańcach.

Ekspozycja składa się z około 70 fotografii przedstawiających miasto na przestrzeni tych trzech ćwierćwieczy. Zdjęcia przybliżają różne wydarzenia z tego okresu a także to jak zmieniała się miejska architektura, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców, jaka moda panowała na ulicach miasta. Uzupełnieniem ekspozycji są dokumenty, wydawnictwa prasowe, pierwsze pieczęcie, spis pierwszych mieszkańców.

Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum oraz z archiwum dr Józefa Plucińskiego. Autorem znacznej części zdjęć jest Andrzej Ryfczyński.

 


 

Herb i widoki Świnoujścia na ceramice

 
 
Na wystawie prezentowana jest ceramika związana ze Świnoujściem. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się m.in. kieliszki do jajek, talerzyki i filiżanki z herbem miasta, talerzyki, kufle i półmiski z przedwojennymi widokami Świnoujścia a także elementy zastawy stołowej używanej dawniej w hotelach i kawiarniach.
 

 

Fauna mórz i oceanów

 

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu składa się z trzech części obrazujących różnorodność gatunków zwierząt morskich zamieszkujących słone bądź słonawe wody trzech stref klimatycznych.

 
Można zobaczyć na tej wystawie rzadkie, znakomicie spreparowane okazy reprezentujące ważniejsze grupy zwierząt. I tak część pierwsza ukazuje przedstawicieli fauny słonawo-wodnej klimatu umiarkowanego tzn. zwierzęta żyjące w wodach Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego i zatoki Pomorskiej.
 
Druga część ukazuje przedstawicieli fauny na Antarktyce, trzecia natomiast faunę mórz tropikalnych.
 
Uzupełnieniem wystawy przyrodniczej są akwaria, w których obejrzeć można imponujących rozmiarów piranię, sumy rekinie oraz żółwie słodkowodne.

 

Świat żywej rafy koralowej

 
 
W kilkunastu akwariach można oglądać okazy żyjące u wybrzeży m. in. Australii, Sri Lanki, Hawajów, Malezji oraz innych zakątków świata. Oprócz korali miękkich i twardych oraz ukwiałów można podziwiać również kraby, krewetki, langusty, rozgwiazdy, małże, jeżowce, rogatnice, skrzydlice, pokolce, najeżki, nadymki, mureny,koniki morskie.
 
Łącznie około 1000 bezkręgowców i ryb zachwyca różnorodnością kształtów i barw.
 
 

 

Złoto Bałtyku - wystawa bursztynu

 
Bursztyn bałtycki nazywany „złotem Bałtyku” jest żywicą kopalną starszą od Bałtyku. Powstał około 40 mln lat temu tam, gdzie na terenach dzisiejszej Skandynawii rosły olbrzymie lasy z przewagą sosny - zwanej obecnie bursztynodajną lub żywicodajną. Wypływająca z drzew żywica podlegała różnym procesom chemicznym i fizycznym przekształcając się w specyficzny kamień. Żywica ta przemieszczana była w okresie lodowcowym na teren dzisiejszej Środkowej Europy. W zależności od warunków jakim podlegała twardniejąca żywica (temperatura, wilgotność, światło itp.) oraz rodzaju drzew bursztyn przybierał różną barwę - od białego do ciemnowiśniowego i różną przezroczystość - od przejrzystego do zupełnie matowego. Przezroczystość zależy od ilości pęcherzyków gazu - im więcej pęcherzyków tym bardziej matowy.
 
Przez wieki nazywany był różnie: amber, jantar, obecnie bursztyn. Na oznaczenie bursztynu bałtyckiego geolodzy przyjęli nazwę sukcynit. Spośród innych żywic kopalnych wyróżnia się wiekiem, zawartością od 3 do 8% kwasu bursztynowego czyli substancji leczniczej o wielorakim znaczeniu, oraz wyjątkową urodą. Inne żywice kopalne, znajdywane w różnych częściach świata, również nazywane bursztynem są młodsze o kilkanaście, lub kilkadziesiąt milionów lat.
 
Największe złoża sukcynitu znajdują się na półwyspie Sambia w obwodzie kaliningradzkim, w Zatoce Gdańskiej, na terenie Polesia Wołyńskiego na Ukrainie oraz w kopalni Goitsche w Bitterfeldzie. Bursztynonośny osad piaszczysto ilasty jest rozpoznawalny poprzez niebieskie zabarwienie.
 
Bursztyn wykorzystywany jest przede wszystkim w jubilerstwie oraz w sztuce dekoracyjnej. Przez wieki przypisywano mu też właściwości magiczne i lecznicze.
 
Dzisiaj wiemy, że wiara w dobroczynne działanie bursztynu była uzasadniona. Kwas bursztynowy działa bowiem jako biostymulator. Pobudza system nerwowy, reguluje pracę jelit i nerek. Zapobiega również stanom zapalnym i bólom reumatycznym.

 

Wykorzystywany jest też w paleobotanice, jako, że niekiedy bursztyn zawiera inkluzje, cenne z punktu widzenia naukowego. Inkluzje są to zatopione w żywicy organizmy zwierzęce i roślinne. Dzięki temu badania morfologiczne pozwoliły na oznaczenie 250 gatunków roślin zarodnikowych, zielnych i drzewiastych oraz owadów z przed kilkudziesięciu milionów lat.
 

 

Rybołówstwo dalekomorskie


Na wystawie prezentowane są modele statków rybackich, które były eksploatowane przez Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra” w Świnoujściu. Modele zostały wykonane przez modelarnię stoczniową. Wśród eksponatów znalazły się lugrotrawlery, trawlery zamrażalnie i trawlery przetwórnie.

Uzupełnieniem ekspozycji są modele statków chłodnicowców należące do P. P. U. R. M „Transocean” a także modele kutrów rybackich.

 

 


 

Modele żaglowców

 
 

Wystawa zawiera zbiór starannie i szczegółowo odwzorowanych różnych modeli żaglowców. Zainteresuje każdego miłośnika historii żeglugi oraz modelarstwa.

 

 


 

Przyrządy nawigacyjne

 
 

Wystawa zawiera zbiór różnych instrumentów i pomocy nawigacyjnych (mapy, kompasy itp) wykorzystywanych przy kierowaniu statkami na morzu.

 

 
 

 

 

 

Dawne narzędzia połowowe

 

 

 

Celem wystawy etnograficznej jest pokazanie rybołówstwa w rozwoju. Rybołówstwo jest jednym z najstarszych zajęć człowieka. Na wyspie Wolin i w okolicy odgrywało poważną rolę gospodarczą, a ludność zajmująca się połowem stanowiła znaczny procent mieszkańców tutejszych terenów.

Urozmaicone obszary wodne: rzeki, jeziora, zalew, morze i wielowiekowe tradycje rybackie wykształciły dużą różnorodność narzędzi oraz zróżnicowane techniki połowów, których reliktowe formy prezentujemy na wystawie.

 

Historia miasta Świnoujście

 
W celu obejrzenia wystawy zapraszamy do muzeum.